Pioneers in the industry, we offer frosty white wooden book shelf(2x3), dark caramel walnut book shelf(2x3), inntal beech book shelf(2x3), mahogany book shelf(3x5), wenge brown book shelf(3x5) and white wooden book shelf(3x5) from India.
₹ 6299 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open Shelves |
| Number Of Shelves | 3 Shelves |
| Mounting Type | Free Standing |
| Finish | PU Coated |
| Application | Home, Office |
| Product Dimensions | 60L x 30W x 90H cm |
| Feature | Smart Design with Open Storage |
| Shipping time | 10-12 days |
| Brand | CUBICLECRAFT |
| Warranty | 3 years |
| Colour | Frosty White |
Minimum order quantity: 5 Piece
Action Tesa / Merino prelaminated particle board / MDF / plywood
High-quality fittings hardware – hinges, channels, handles, locks
Premium-quality materials
Environment-friendly furniture
Five-step quality check process
ISO certified
Excellent resistance to moisture
Fire-retardant properties
₹ 6299 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open Shelves |
| Number Of Shelves | 3 Shelves |
| Mounting Type | Free Standing |
| Application | Office, Home |
| Colour | Dark Caramel |
| Product Dimensions | 60L x 30W x 90H cm |
| Feature | Smart Design with Open Storage |
| Warranty | 3 years |
| Shipping time | 10-12 days |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 6299 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open Shelves |
| Number Of Shelves | 3 Shelves |
| Mounting Type | Free Standing |
| Finish | Natural Finish |
| Application | Home, Office |
| Surface Finish | Polished |
| Shipping time | 10-12 days |
| Warranty | 3 years |
| Feature | Smart Design with Open Storage |
| Product Dimensions | 60L x 30W x 90H cm |
| Colour | Inntal beech |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 15750 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open Shelves |
| Number Of Shelves | 5 Shelves |
| Mounting Type | Floor To Wall |
| Finish | Natural Finish |
| Application | Home, Office |
| Surface Finish | Polished |
| Colour | Mahogany |
| Product Dimensions | 90L x 30W x 150H cm |
| Feature | Smart Design with Open Storage |
| Warranty | 3 years |
| Shipping time | 10-12 days |
| Brand | CUBICLECRAFT |
₹ 15750 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open Shelves |
| Number Of Shelves | 6 Shelves |
| Mounting Type | Free Standing |
| Finish | Polished |
| Application | Office, Home |
| Surface Finish | Polished |
| Shipping time | 10-12 days |
| Warranty | 3 years |
| Feature | Smart Design with Open Storage |
| Product Dimensions | 90L x 30W x 150H cm |
| Colour | Wenge Brown |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 15750 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open Shelves |
| Number Of Shelves | 6 Shelves |
| Mounting Type | Corner |
| Finish | Polished |
| Application | Office, Home |
| Surface Finish | Polished |
| Color | White |
| Product Dimensions | 90L x 30W x 150H cm |
| Feature | Smart Design with Open Storage |
| Warranty | 3 years |
| Shipping time | 10-12 days |
| Brand | CUBICLECRAFT |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 6299 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open Shelves |
| Number Of Shelves | 6 Shelves |
| Mounting Type | Free Standing |
| Finish | Natural Finish |
| Application | Office, Home |
| Shipping time | 10-12 days |
| Warranty | 3 years |
| Feature | Smart Design with Open Storage |
| Product Dimensions | 90L x 30W x 150H cm |
| Colour | Dark Walnut |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 15750 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open Shelves |
| Number Of Shelves | 6 Shelves |
| Mounting Type | Floor To Wall |
| Finish | Natural Finish |
| Application | Home, Office |
| Colour | Elegant Teak |
| Product Dimensions | 90L x 30W x 150H cm |
| Feature | Smart Design with Open Storage |
| Warranty | 3 years |
| Shipping time | 10-12 days |
| Brand | CUBICLECRAFT |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 15750 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open Shelves |
| Number Of Shelves | 6 Shelves |
| Mounting Type | Corner |
| Application | Office, Home |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Grey |
| Shipping time | 10-12 days |
| Warranty | 3 years |
| Feature | Smart Design with Open Storage |
| Product Dimensions | 90L x 30W x 150H cm |
| Brand | CUBICLECRAFT |
₹ 21420 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open + Closed |
| Number Of Shelves | 4 Shelves |
| Mounting Type | Free Standing |
| Finish | Polished |
| Application | Home, Office |
| Colour | Flowery Wenge |
| Product Dimensions | 90L x 30W x 180H cm |
| Feature | Multipurpose Storage Cabinet Unit, Smart Design with Open & Closed Storage |
| Warranty | 3 years |
| Shipping time | 10-12 days |
| Brand | CUBICLECRAFT |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 21420 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open + Closed |
| Number Of Shelves | 4 Shelves |
| Mounting Type | Free Standing |
| Finish | Natural Finish |
| Application | Office, Home |
| Brand | CUBICLECRAFT |
| Shipping time | 10-12 days |
| Warranty | 3 years |
| Feature | Multipurpose Storage Cabinet Unit, Smart Design with Open & Closed Storage |
| Product Dimensions | 90L x 30W x 180H cm |
| Colour | Khaya Mahogany |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 21420 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open + Closed |
| Number Of Shelves | 4 Shelves |
| Mounting Type | Free Standing |
| Finish | Natural Finish |
| Application | Home, Office |
| Colour | Bavarian Beech |
| Product Dimensions | 90L x 30W x 180H cm |
| Feature | Multipurpose Storage Cabinet Unit, Smart Design with Open & Closed Storage |
| Warranty | 3 years |
| Shipping time | 10-12 days |
| Brand | CUBICLECRAFT |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 21420 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open + Closed |
| Number Of Shelves | 4 Shelves |
| Mounting Type | Free Standing |
| Finish | Laminate Finish |
| Application | Office, Home |
| Color | White |
| Brand | CUBICLECRAFT |
| Shipping time | 10-12 days |
| Warranty | 3 years |
| Feature | Multipurpose Storage Cabinet Unit, Smart Design with Open & Closed Storage |
| Product Dimensions | 90L x 30W x 180H cm |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 6299 / Piece Get Latest Price
| Storage Type | Open Shelves |
| Number Of Shelves | 3 Shelves |
| Mounting Type | Free Standing |
| Finish | Natural Finish |
| Application | Office, Home |
| Material | Particle board with laminate and PVC edge banding |
| Brand | CUBICLECRAFT |
| Colour | Bavarian Beech |
| Product Dimensions | 60L x 30W x 90H cm |
| Feature | Smart Design with Open Storage |
| Warranty | 3 years |
| Shipping time | 10-12 days |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 21420 / Piece Get Latest Price
| Material | Particle Board |
| Storage Type | Open + Closed |
| Number Of Shelves | 4 Shelves |
| Mounting Type | Free Standing |
| Finish | Polished |
| Application | Office, Home |
| Brand | CUBICLECRAFT |
| Shipping time | 10-12 days |
| Warranty | 3 years |
| Feature | Multipurpose Storage Cabinet Unit, Smart Design with Open & Closed Storage |
| Product Dimensions | 90L x 30W x 180H cm |
| Colour | Dark Maple |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 6299 / Piece Get Latest Price
| Storage Type | Open Shelves |
| Dye Type | Metal Complex |
| Number Of Shelves | 3 Shelves |
| Purity | 90% |
| Mounting Type | Free Standing |
| Form | Powder |
| Application | Textile |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Material | Particle board |
| Brand | CUBICLECRAFT |
| Product Dimensions | 60L x 30W x 90H cm |
| Room Type | Office, Home |
Minimum order quantity: 5 Piece
Action Tesa / Merino prelaminated particle board / MDF / plywood
High-quality fittings hardware – hinges, channels, handles, locks
Premium-quality materials
Environment-friendly furniture
Five-step quality check process
ISO certified
Excellent resistance to moisture
Fire-retardant properties
CUBICLECRAFT (Owner)
Cubiclecraft
3/5, Mylasandra Village, Opposite Sneha Sadan Little Brothers Of Jesus, Begur Post, Bangalore South
Bengaluru - 560068, Karnataka, India